טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

שיטת טיפול זו מאופיינת בהליך טיפול קצר וממוקד.
הטיפול מיועד בעיקר להתמודדות עם מצבי חרדה, דיכאון, פוסט טראומה, הפרעות אכילה, הפרעות התנהגותיות ועוד.
טיפול ה-CBT מתאים גם לילדים וגם למבוגרים.
שיטת הטיפול CBT פותח ע"י פסיכואנליטיקאי בשם אהרון בק שראה כי הטיפול בשיטת הפסיכואנליזה איננה יעילה במטופלים השרויים בדיכאון.
אהרון בק הגיע למסקנה כי בהפרעות מסוימות החשיבות של סיבות מהיסטוריית המטופל הן פחות רלוונטיות והוא שם דגש על אבחון גורמים שתורמים באופן ישיר למצוקת המטופל.

מהלך הטיפול ב-CBT

מהלך הטיפול ב-CBT מבוסס על מספר שלבים, שמכשירים את המטופל להתמודדות עם סיטואציות או תהליכים שמגבילים אותו.
הטיפול נועד לרכך את התגובה של המטופל ומסייע לו להתגבר על הקשיים שנוצרים.

שלבי הטיפול ב-CBT

  • שלב הגדרת הבעיה: המטפל ביחד עם המטופל מגדירים את הבעיה שאותה רוצה המטופל לפתור וביחד הם יגדירו את היעד הסופי לפתרון הבעיה באמצעות הטיפול.
  • שלב ההתמודדות: בשלב זה נחשף המטופל אל הגורם הבעייתי שבהתנהגותו.
  • שלב רכישת כלים: בשלב זה ירכוש המטופל כלים להתמודדות והרגעה עצמית עם מצבים שונים אשר גורמים לקשיים להם הוא מחפש טיפול. הטיפול מבצע הטמעת תהליכים התנהגותיים ודרכי חשיבה חדשים שמטרתם לסייע למטופל להגיב באופן שונה לסיטואציות דומות בעתיד.

טיפול CBT לילדים ונוער

ילדים סובלים מפחדים שונים וזו תופעה טבעית ונורמלית.
פחדים אלו משתנים בהתאם לגילאים השונים בין אם מדובר בפחד מרעשים חזקים בגילאים צעירים או פחד מדמויות מפחידות או פינות חשוכות בילדים יותר בוגרים.
חרדה לעומת זאת היא מצב מתמשך יותר מאשר תחושת הפחד ויש לה השפעה רבה על תפקוד הילד ולכן, חשוב לטפל בתופעות של חרדה אם הם מופיעים בילדים.
בדרך כלל, טיפול ב-CBT בילדים צעירים משלב גם הדרכה הורית המלמדת את הורי הילד את עקרונות הטיפול בכדי לאפשר להם לסייע לילד גם בבית.
טיפול בבני נוער לא ישלב הדרכה הורית משום שמרבית בני הנוער מסוגלים להבין את עקרונות השיטה וליישם אותה באופן עצמאי.
במידה והנער מוכן לשלב מפגשים משותפים עם הוריו, מתקיימים מפגשי הדרכה הורית שמטרתם לסייע להורים ליישם את עקרונות הטיפול גם בבית.

הגב ראשון לכתבה

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*